Włoska grappa - co musisz wiedzieć o tym wyjątkowym trunku?

Grappa to wysokoprocentowy napój alkoholowy pochodzący ze słonecznej Italii. W Polsce nie jest tak znany, jak inne włoskie trunki. A szkoda, bo ma długą, bogatą historię i wyśmienity smak. Dowiedz się, jak pić i podawać grappę, aby uzyskać najlepszy smak.

Czym jest włoska grappa?

Grappa włoska, podobnie jak Amaretto czy Limoncello, jest nierozerwalnie związana z Półwyspem Apenińskim. Trunek Grappa to tradycyjny włoski napój alkoholowy wytwarzany z łodyg winogron, pestek winogron i wytłoków. Pod tym względem można go sklasyfikować jako trunek "zero waste", ponieważ jest wytwarzany z tego, co pozostaje po wyprodukowaniu innych alkoholi.

Definiowanie grappy w ten sposób może nie być dla nas zbyt atrakcyjne. Co dobrego może powstać z pozostałości po produkcji innych alkoholi? Nie moglibyśmy się bardziej mylić. Włosi lubią grappę ze względu na jej różnorodne aromaty i smaki. Szczególnie po posiłku.

Zawartość alkoholu w grappie może wahać się od 30 do 60% w zależności od metody produkcji. Istnieją również warianty o wyższej zawartości alkoholu.  Grappa to alkohol, który początkowo kojarzony był z klasą robotniczą. W XX wieku stała się popularnym trunkiem wśród klasy wyższej.

Grappa - rodzaje

Podobnie jak większość alkoholi, grappa występuje w wielu różnych odmianach. Na smak grappy wpływa wiele czynników, w tym rodzaj i wiek użytych wytłoków winogronowych. Grappa jest klasyfikowana według regionu, wieku i użytych esencji botanicznych. Grappa jest butelkowana natychmiast po destylacji. Może być jednak również starzona, co nadaje jej głębszy kolor i bardziej wyrafinowany smak. Grappa ma różne smaki i aromaty w zależności od metody produkcji, procesu dojrzewania i aromatów.

Giovane, ta grappa jest przechowywana w zbiornikach ze stali nierdzewnej od momentu produkcji do butelkowania. Jest to najczystsza grappa, pozwalająca poczuć charakterystykę winogron. Affinata to odmiana butelkowana po mniej niż 12 miesiącach leżakowania w drewnianych beczkach. Dzięki krótkiemu okresowi dojrzewania grappa zyskuje subtelną nutę drzewną, bez wpływu na jej świeżość. Invecchiata to grappa butelkowana po 12-18 miesiącach leżakowania w beczkach. Okres ten pozwala grappie rozwinąć złożoność i głębię smaku. Natomiast Stravecchia jest butelkowana po ponad 18-miesięcznym leżakowaniu w beczkach wykonanych z drewna. Dłuższy okres dojrzewania przekłada się na bardziej zaokrąglony, bogaty smak. Znajdziesz tu również Grappa Aromatica, która jest wytwarzana z aromatycznych winogron, takich jak Muscat i Gewurztraminer. Ta kategoria grappy wyróżnia się owocowym, intensywnym bukietem. Grappa Aromatizzata to kolejny rodzaj grappy, do której dodawane są naturalne składniki roślinne (np. po destylacji, jagody, lukrecja i ruta są dodawane w procesie maceracji). Grappa wzbogacona leczniczymi i aromatycznymi właściwościami ziół lub owoców.

Grappa - jak podawać i jak pić?

We Włoszech napój grappa jest podawany jako digestif lub po posiłku. Grappa podawana jest w małych ilościach, bez dodatków. Podobnie jak likiery i inne alkohole wysokoprocentowe, grappa również podawana jest w niewielkich ilościach. Do serwowania grappy używa się specjalnego kieliszka. Ma ona charakterystyczny kształt z dolną częścią, na której umieszczona jest miska. Miska może mieć różne kształty i zazwyczaj zwęża się ku górze. Rodzaj grappy determinuje rozmiar kieliszka i ilość nalewanego trunku. Młoda grappa, zwykle o temperaturze 12-15 stopni Celsjusza, podawana jest schłodzona. Starsza, dojrzewająca grappa podawana jest w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Po nalaniu grappy należy odczekać kilka minut, aby umożliwić jej wchłonięcie powietrza i uwolnienie aromatów.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.