Koncentraty winne

Każdy z nas, z pewnością, chciałby, żeby wytworzony przez nas trunek zachwycał swym smakiem. Jeśli lato jest bardzo słoneczne, to nawet w naszym kraju mamy szansę zebrać jesienią aromatyczne i pachnące słońcem winogrona. Jeśli jednak pogoda nie dopisze, to praktycznie nie ma szans na uzyskanie w Polsce dobrych owoców nadających się na wino. Co wtedy? Do produkcji wina możemy wówczas zastosować skoncentrowany sok winogronowy będący, odparowanym termicznie sokiem z winogron. Czy warto go stosować?

 

Wino z koncentratu

 

Na rynku istnieje wiele marek i wiele rodzajów koncentratów winnych. Innymi słowy, każdy może znaleźć coś dla siebie. Dużą popularnością cieszą się koncentraty z wina francuskiego, czy hiszpańskiego. Zazwyczaj koncentrat występuje w zestawie wraz
z drożdżami i stoperem fermentacji. Jak przygotować takie wino? Przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy rozcieńczyć z dobrej jakości wodą (jeżeli nie mamy w kranie wody  bardzo dobrej gatunkowo, to kupujemy 5 litrowe baniaki z woda niegazowaną)- skoncentrowany sok winogronowy do ilości 23 litrów, wlać do pojemnika fermentacyjnego lub szklanego balonu i dodać uwodnione przedtem przez 15 minut w temp 30 st.C drożdże. Pozostawić na około 2 tygodnie i po zakończeniu fermentacji zlać znad osadu- martwe drożdże- do drugiego pojemnika, dodać stoper fermentacji zabezpieczający wino przed wtórną fermentacją i rozlać do butelek. Zakorkować i pozostawić na leżakowanie
w temperaturze 12-14 st.C. Najlepiej oczywiście mieć chłodną piwnicę.

Prawdziwą zaletą koncentratów jest fakt, iż  można robić z nich wino cały rok. Nawet
w środku zimy, gdzie w naszym rejonie nie ma szans na kupno porządnego surowca. Winogrona importowane zazwyczaj dojrzewają sztucznie w gazie po drodze na marketowe półki. Owoce wyglądają ładnie, jednak smak i aromat wytworzonego z nich wina może nie być zgodny z oczekiwaniem.

Przykłady koncentratów

            Wiodące firmy to: Nonne Noir oraz La Mancha. Każdy z tych zestawów pozwala na uzyskanie 23 litrów wina, co w przeliczeniu na litry i złotówki daje koszt jednego wyprodukowanego wina, ok 6zł. Szczepy dostępne na rynku to m.in. Garnacha i Tempranillo - typowe dla win Rioja, Riesling - win moselskich i reńskich, Cabernet Sauvignon dla Bordeaux oraz Pinot Noir dla Bourgogne, a także Quintanar del Rey z Hiszpanii.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.