Kieliszki do alkoholu rodzaje, czyli jakie kieliszki do nalewki, a jakie do wina wybrać?

Chcesz zaimponować swoim gościom dobrym drinkiem? Na takie okazje trzymasz w barku whisky, tequilę lub brandy. Masz jednak jeden problem: nie jesteś pewien, jakiego szkła użyć. Ten krótki przewodnik pomoże ci wybrać odpowiednie szkło.

Pojedyncza para kieliszków to za mało. Czasy kilku kieliszków przy naszym barze na "setkę lub pięćdziesiątkę" butelki wódki już dawno minęły. Nasza kolekcja alkoholi jest teraz mieszanką szlachetnych alkoholi, takich jak szkocka whisky, gin, brandy i nowo popularny absynt. Nie pijemy tych alkoholi w klasycznych shotach. Pełnej gamy smaków i aromatów można doświadczyć tylko przy użyciu odpowiedniego szkła.

Kieliszki - jakie do czego i dlaczego to jest ważne?

Wybór odpowiedniego szkła do alkoholu jest bardzo ważny. Z pewnością przyjemniej jest pić whisky w specjalnie zaprojektowanej szklance niż w zwykłej. Ten wybór nie dotyczy tylko smaku. Możliwe jest wzmocnienie pewnych aromatów i smaków poprzez wybór odpowiedniego kształtu naczynia. W wielu przypadkach może to również zwiększyć komfort picia alkoholu.

Rozmiar i kształt szklanki może mieć wpływ na to, jak napój wychodzi. Wąska krawędź może uwydatnić najsubtelniejsze aromaty. Fasetowane szklanki ujawniają subtelne odcienie alkoholu. Odpowiedni kieliszek ma za zadanie utrzymać właściwą temperaturę napoju. Doskonały w smaku napój zależy od utrzymania właściwej temperatury. Wybór szkła ma znaczący wpływ na utrzymanie właściwej temperatury napoju. Szklanki z powłoką szklaną mogą zapobiec ręcznemu podgrzewaniu napojów podawanych na zimno, ale bez lodu. Do drinków z lodem po drugiej stronie preferowane są szklanki bez nóżki. Rozmiar szklanki dostosowuje się do zawartości alkoholu. Alkohole o wyższej zawartości alkoholu są podawane w mniejszych szklankach, aby zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu. Sposób serwowania alkoholu może być emocjonalnym i estetycznym doświadczeniem. Jakie kieliszki są odpowiednie do jakich celów? Aby zapewnić swoim gościom najlepszą obsługę, powinieneś również posiadać kolekcję odpowiednich kieliszków. Aby uniknąć towarzyskiego faux pas wybierz odpowiednie kieliszki do podawanego alkoholu. 

Jakie kieliszki do whisky wybrać?

To, w jaki sposób pijemy whisky, będzie decydować o tym, jakie szkło wybierzemy. Jeśli chcemy pić whisky bezpośrednio, użyjemy innego rodzaju szkła. Szklanki Old Fashion są najbardziej popularne do whisky. Mają one pogrubioną podstawę i prosty kształt. Szklanka Old Fashion jest idealna do whisky podawanej bez dodatków lub z lodem. Nie jest to jednak jedyny sposób na delektowanie się whisky. Copita to szklanka wybierana przez koneserów, aby cieszyć się pełnym aromatem. Szklanki do wąchania są idealne do koncentrowania zapachów. Szklanka do whisky Glencairn jest idealna dla profesjonalistów.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.