Korkociąg do wina - od A do Z

Zapewne każdy pełnoletni człowiek, który nie jest abstynentem, chociaż raz stanął w swym życiu przed zadaniem wyciągnięcia korka z butelki. Zrobienie tego rękami przekracza możliwości większości. Właśnie dlatego powstały korkociągi do wina. 

Czym jest korkociąg? 

Skoro nie rękami, jak więc najłatwiej usunąć korek z butelki? Najlepiej przy pomocy prostego urządzenia, które po raz pierwszy opatentował Anglik Samuel Henshall w 1795 roku. Już wtedy była to metalowa spirala i rączka z drewna w kształcie litery T. Wcześniej podobnych wynalazków używano do czyszczenia broni. Od czasu pierwszego patentu do XIX wieku powstało jeszcze ponad 300 korkociągów. Obecnie najbardziej podstawowe egzemplarze zbudowane są ze skręconego śrubowo szpikulca z uchwytem zazwyczaj drewnianym lub metalowym do wkręcania bądź wykręcania korkociągu w korek. Bardziej skomplikowane modele mogą mieć dodatkowe śruby, zapadki lub dźwignie wspomagające wyciąganie. 

Jak działa korkociąg do wina? 

Ogólne działanie urządzenia, jakim jest korkociąg, polega na tym, że ostrze szpikulca wbija się w korek butelki, wkręca się go przy pomocy uchwytu, uważając przy tym, by nie przebił całego korka (aby fragmenty korka nie znalazły się w trunku). Kolejny krok to wyciągnięcie korka z butelki poprzez pociągnięcie za korkociąg. Dokładny algorytm wyciągania może jednak różnić się w zależności od rodzaju korkociągu. Wyróżniamy:

  • Korkociągi do wina ręczne - czyli takie, które przedstawiliśmy wyżej. Typowe i najtańsze egzemplarze o niezłożonej budowie. Znajdziemy je w wielu sklepach, jednak w ich przypadku, aby wyjąć korek z butelki, musimy użyć sporo siły. 

  • Barmański korkociąg - to korkociąg do wina, którego nazwa pochodzi od tego, że używają go głównie kelnerzy i barmani, choć niepracujący w tym zawodzie też mogą je nabyć. Bynajmniej nie jest on typowy, gdyż jest to niejako zestaw do otwierania posiadający otwieracz, nożyk, a sam korkociąg przypomina raczej scyzoryk. Nożyk przydaje się na przykład, by rozciąć banderolę i części zabezpieczające korek, a otwieracz przyda się, by otworzyć piwo lub kolorowy napój. 

  • Korkociąg do wina z dźwignią - jest to urządzenie znacznie łatwiejsze w obsłudze niż tradycyjny korkociąg, gdyż jego użycie nie wymaga tyle siły co wyciąganie korka mocą własnych mięśni. Posiada on specjalne dźwignie, które unoszą się gdy wkręcamy korkociąg w korek. By otworzyć butelkę, wystarczy nacisnąć na dźwignie, a mechanizm sprawi, że korek wyjdzie z szyjki. 

  • Korkociąg elektryczny/automatyczny - zdecydowanie najlepszy i najdroższy (choć to oczywiście zależy również od marki) korkociąg na rynku. Wcale nie wymaga użycia siły, a otwieranie odbywa się automatycznie. 

Korkociąg do wina na prezent 

Czy korkociąg to dobry pomysł na prezent? Oczywiście, że tak. Koneser win kupnych lub osoba, która wytwarza je w domowym zaciszu, z pewnością ucieszy się z dodatkowego akcesorium. Prezentem może być sam korkociąg dobrej jakości lub z firmy, którą osoba obdarowywana lubi zapakowany w ładne pudełko lub zestaw do wina zawierający na przykład dozownik, korkociąg, specjalny nożyk czy pierścień na butelkę. Taki podarunek sprawdzi się na każdą okazję: urodziny, parapetówkę, imieniny, święta, ślub czy dzień ojca lub matki. W sklepach stacjonarnych i Internecie znaleźć można korkociągi dedykowane - o specjalnych kształtach, z napisami lub grawerem. Kreatywność producentów widać także w designie etui, które mogą być na przykład w kształcie butelki wina. Opcji jest naprawdę wiele.

Korkociąg do wina - gdzie kupić?

Korkociągi do wina są na tyle popularne, że te najprostsze znaleźć można w większych supermarketach czy sklepach wielobranżowych. Nie można więc narzekać na ich niedostępność. Jeśli jednak zależy nam na markowych korkociągach do wina, specjalistycznych egzemplarzach lub po prostu urządzeniach naprawdę dobrej jakości, warto wybrać się do sklepu dedykowanego akcesoriom do domowej produkcji alkoholi. Znajdziemy tam nie tylko korkociągi do wina, lecz także wiele więcej ciekawych przyrządów czy produktów, które możemy zakupić dla siebie lub dorzucić do prezentu dla kogoś bliskiego.

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.