Akcesoria do winiarstwa

Zaczynając produkcje wina, musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i akcesoria, które posłużą nam do wyrobu tego trunku oraz do jego przechowywania. Akcesoriów tych jest bardzo wiele, lecz skupimy się na najważniejszych.

Butla lub fermentor

            Podstawową rzeczą, niezbędną do produkcji wina jest butla, bądź fermentor. W nim właśnie nasz produkt będzie zamieniał się z czasem w alkohol. Musi być to naczynie duże
i szklane, dlatego najlepsza jest butla. Dodatkowo szkło jest najlepszym i najzdrowszym naczyniem, w jakim można przechowywać napoje i żywność. Jeśli zaczynamy przygodę
z produkcją wina warto zacząć do butli  piecio- lub siedmio-litrowych.

            Butle można kupić w sklepach gospodarstwa domowego, a nawet w marketach. Butla powinna znajdować się w koszyku lub innym zabezpieczeniu, np. można owinąć sianem, watą, starymi ciuchami.

Rurka fermentacyjna

Kolejnym ważnym przyrządem jest rurka fermentacyjna. Umożliwia ona wydostanie się z dwutlenku węgla i uniemożliwia przedostanie się niepożądanych bakterii do wina. Zamiast rurki można zastosować wężyk, który umieszcza się w słoiku z wodą.

Korek i korki

Do butli musimy posiadać również korek. Najlepszy jest zwykły korek, jednak coraz częściej można spotkać korki gumowe – są one wygodniejsze w użytkowaniu, lecz nie są one naturalne tak jak tradycyjny korek.

W produkcji wina przydadzą się również korki do butelek. Jeśli mamy zamiar wytworzyć większą ilość wina, przydatna będzie korkownica.

Prasa do owoców

            Prasa do owoców znacznie ułatwi nam wyciskanie soku. Dzięki temu w szybki
i prosty sposób uzyskamy sok. Prasa jest wytrzymałym urządzeniem, które pod wpływem kompresji wyciska z uprzednio zmiękczonych owoców sok. Może mieć różne pojemności.

Pozostałe akcesoria

            Ważnymi akcesoriami potrzebnymi do produkcji wina są także wężyki do ściągania napojów  (mogą być igilitowe i silikonowe) zakończone szklanymi rurkami, butelki na wino, lejki, worki do filtracji moszczu, cukromierz, termometr, plastikowa miarka lub dzbanek, łyżki do mieszania, próbnik do wina, a także szczotkę do czyszczenia balonów.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.