Przysmak Japonii - wino śliwkowe Choya

Choya dobrze komponuje się z wieloma napojami i potrawami. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać ten napój. Choya, japoński likier śliwkowy (ponieważ proces produkcji wykracza poza wino), jest uważany za skarb w kraju kwitnącej wiśni. Świetnie smakuje pity samodzielnie. Umeshu jest sekretem. To tradycyjny japoński likier wytwarzany z owoców ume. Zobacz, dlaczego Polacy kochają Choya.

Wino Choya - wino śliwkowe prosto z Azjii

Owoc ume jest bogaty w potas, wapń, kwas potasowy i witaminę C. Pomaga złagodzić zmęczenie, dodaje energii, odtruwa organizm i pomaga w bezsenności. Pomaga również wzmocnić odporność i zwalcza bakterie. Umeshu to japoński napój narodowy. Po raz pierwszy został odkryty prawie 400 lat temu przez Japończyków. Brzmi świetnie! Smakuje jeszcze lepiej!

Choya to symbol wyjątkowego i pysznego smak. Choya jest też jednym z ulubionych napoi Polaków! Owoce ume macerowane są z cukrem i shochu (japoński spirytus destylowany). Dzięki temu procesowi Choya umeshu ma wyjątkowy owocowy aromat z nutami marcepanu i migdałów. Choya to słodki, aksamitny napój o owocowym aromacie i aksamitnej konsystencji. Bliżej mu do rodzimych likierów lub nalewek niż wina.

Choya łatwo łączy się z jedzeniem. Choya jest również wszechstronna. Napój ten doskonale nadaje się do spożywania z posiłkami lub po nich ze względu na swoje właściwości trawienne i pobudzające apetyt. Napój ten świetnie nadaje się jako aperitif, a ponieważ jest słodki, można go pić z lodem lub schłodzony. Lekko kwaśny smak Choya dobrze komponuje się z mdłymi potrawami. Dobrze komponuje się z rybami i owocami morza. Jego słodki smak dobrze komponuje się również z pikantnym stylem kuchni azjatyckiej, równoważąc jej ostrość. 

Wino śliwkowe Choya - ciekawostki

Tak naprawdę, Choya nie jest winem śliwkowym. W Azji Wschodniej i Japonii ume nie jest śliwką. To owoc róży. Jest podobny w kolorze i wyglądzie do śliwki, która również należy do grupy Rosaceae Prunus. Oba owoce różnią się pod wieloma względami, w tym kwasowością. Ume ma 4-5% kwasowości, podczas gdy śliwki tylko 1-2%. Poziom kwasów cytrusowych w owocach ume wzrasta w miarę ich dojrzewania. Polifenole to dobrze znane przeciwutleniacze znajdujące się w miąższu i skórce owoców ume. Ich ilość wzrasta wraz z dojrzewaniem. Owoce zawierają również różne aminokwasy i kwasy organiczne, takie jak kwas cytrynowy. Pyszny posmak Umeshu pochodzi z kwasu cytrynowego zawartego w owocach. Jest to orzeźwiający smak, który pobudza apetyt. Kwas cytrynowy w owocach nadaje Umeshu pyszny posmak, który jest orzeźwiający i pobudza apetyt. Umeshu zawiera kwasy bursztynowy i jabłkowy. Japońskie przysłowie mówi, że ume może neutralizować trzy różne rodzaje trucizn, w tym te znajdujące się we krwi, wodzie i żywności.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.