Odpowiednie wina do obiadu, jak podawać wina białe i czerwone?

​Dobre wino do obiadu coraz częściej towarzyszy nam nie tylko podczas spotkań ze znajomymi czy rodziną. W trakcie domowych posiłków są osoby, które lubią sobie wypić odrobinę. W krajach słynących z wyrobu wina to codzienność. W Polsce niestety nie, ale warto umieć dobrze dobrać odpowiednie wino do rodzaju mięsa czy posiłku. Współgrające z daniem głównym wino dodatkowo podkreśli jego smak.

Dobre wina do obiadu, z czym się podaje?

Istnieje kilka podstawowych reguł doboru dobrego wina do obiadu mięsnego, o których zawsze warto pamiętać. Marynowane mięso w sosie z dodatkiem lampki wina dajemy to samo co do posiłku. Wino do gotowania obiadu stanowi jeden ze składników dania. Z zasady trzeba podawać to samo wino co do posiłku. Chodzi o to, by różne rodzaje wina się nie wyróżniają ze sobą. Posiłek powinien mieć spójny, jednolity smak z trunkiem. Do mięsa czerwonego, czyli dania z wieprzowiny, wołowiny, lub baraniny podaje się do nich wino czerwone. Do mięs drobiowych, cielęciny, jagnięciny, ryb lub owoców morza najlepsze są wina białe.

Ciężkie, sycące potrawy z czerwonego mięsa potrzebują również cięższych, bardziej wyrazistych czerwonych win. To samo w przypadku zasady, która dotyczy mięs białych. Lekko podany kurczak podkreślić należy białym winem deserowym. Inaczej jest w przypadku nadziewanego mięsa z kurczaka. Zasługuje na bardziej szlachetne białe wino o bogatym smaku i aromacie. Wino do obiadu to alkohol bardzo regionalny. Dobre wino do obiadu z danego regionu najlepiej pasuje do potraw pochodzących z tego samego miejsca.

Jakie wino do obiadu na komunie?

Wino do obiadu komunijnego ma różne opinie. Zwyczaje w tej kwestii zmieniają się dynamicznie. Jeśli, zaproponuje się, gościom wino to dobrze jest wybrać coś ponadczasowego. Jakie wino do obiadu na komunie? Jeśli do potraw, które szykuje się pasuje wino białe to można postawić na wytrawne Chardonnay. Jest to wino biodynamiczne, a zatem wyprodukowane w zgodzie z naturą.

Wino wolne jest od produktów chemicznych, winogrona zbierane są ręcznie, a następnie przetwarzane w ręcznej prasie. W ten sposób nie tylko zadba się o kubki smakowe najbliższych, ale też o ich zdrowie. W rezultacie tego procesu powstaje naturalne wino o aromatach jabłek, zielonych śliwek oraz mięty. Wino hiszpańskie również podkreśli tę uroczystość jak np. Musso De Casa Rojo Pinot Noir. Pinot Noir to jeden z najpopularniejszych czerwonych szczepów. Zachwyca nie tylko złożonym, harmonijnym bukietem, ale i świeżym owocowym smakiem. Również i w tym przypadku zadbano o organiczne pochodzenie winogron.

Jakie wino do obiadu na chrzciny?

Oczywiście wina do obiadu należy dobrać przede wszystkim do potraw. Istnieją opcje, które pasują do niemal każdego dania. Na obiad rodzinny dobrą opcją jest zwykle wino musujące. Jakie wino do obiadu na chrzciny? Coraz większą, zasłużoną popularnością cieszy się Prosecco. Smakiem dorównuje szampanowi, ale jest o wiele bardziej przyjazne cenowo.

Prosecco idealnie sprawdzi się zarówno w roli aperitifu, jak i towarzystwa przystawki, dania głównego oraz deseru. Jabłkowe nuty i długo utrzymujące się w kieliszku bąbelki zapewnią skuteczne orzeźwienie. Półwytrawne wino do obiadu zadowoli członków rodziny, którzy wolą nieco słodsze trunki. Ciekawą opcją może też być zaserwowanie wina bezalkoholowego. Jeśli jest to też np. impreza bezalkoholowa. Stanowi to bezpieczna opcję dla matek karmiących oraz osób, które na co dzień nie piją alkoholu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.