Butelki na domowe nalewki – jak je wybrać?

​Domowe nalewki powstają w polskich domach coraz częściej. Dla jednych to sposób na stworzenie nawet prozdrowotnych trunków, inni natomiast po prostu uwielbiają smak przygotowanych przez siebie alkoholi. Dla wielu jednak liczy się również wygląd naszego trunku, zwłaszcza gdy ma pojawić się na stole w gronie zaproszonych przez nas gości – wtedy istotna jest również butelka, w której znajduje się nasza domowa nalewka.

Jak wybrać butelkę na nalewkę?

Na samym początku warto zastanowić się, jak często będziemy sięgać po trunek w niej umieszczony. Jeżeli nie będzie to częsty okres i planujemy, że samego trunku ubywać będzie raczej wolno i stopniowo, warto wybrać butelkę niewielką, której pojemność ma około 250 ml. Dzięki temu, jej przechowywanie będzie naprawdę bezproblemowe, a sama butelka będzie zajmować naprawdę mało miejsca.

Trzeba następnie zastanowić się, gdzie będziemy przetrzymywać nalewkę. Sprawdźmy następnie, ile jest tam miejsca – co ważne, nalewki zawsze powinny być przechowywane na stojąco. Mozę się bowiem okazać, że wybrana przez nas butelka… nie zmieści się tam, gdzie powinna – zróbmy więc wszystko, by do tego nie dopuścić.

Na przechowywanie będzie miał wpływ również kształt, lecz tutaj warto wybrać to, co będzie nam podobać się najbardziej, o ile ilość miejsca na nalewki nie jest bardzo ograniczona i będzie liczył się dla nas każdy jej centymetr. Stylowe są butelki o kwadratowym kształcie, idealnie pasują do nalewek i są zresztą kojarzone z tym właśnie trunkiem.

Czym uszczelnić butelkę?

Najlepszą i najprostszą metodą na uszczelnienie butelki jest po prostu zakrętka. Jeżeli będzie się ona dobrze trzymać, i odpowiednio ja dokręcimy, nie będziemy mieli żadnych problemów ze szczelnością butelki. Minusem tego rozwiązania są oczywiście kwestie estetyczne – zakrętka wykonana z metalu niemal nigdy nie wygląda dobrze.

Jeżeli liczymy na estetykę i praktyczność, warto wybrać korek grzybek – będziemy mogli zakorkować butelkę bez pomocy korkownicy. W takim przypadku korek może zostać dodatkowo wsparty kapturkiem termokurczliwym, dzięki czemu na pewno powietrze nie będzie miało negatywnego wpływu na naszą nalewkę.

Tradycyjną opcją są zwykłe korki. W ich przypadku może być potrzebna korkownica. Dodatkowy, można zdecydować się na zalanie ich latkiem – efekt estetyczny będzie klimatyczny i wręcz znakomity! Dodatkowo lak sprawi, że powietrze nie będzie na pewno wpływać na zawartość danej butelki. Jeżeli w takim przypadku zdecydujemy się na odkorkowanie butelki, a następnie będziemy chcieli ją wygodnie zakorkować, warto wybrać do ponownego korkowanie korek grzybek.

Dekorowanie butelek z nalewkami

Jest to bardzo powszechne, wielu osobom zależy bowiem na tym, by butelki prezentowały się z trunkiem naprawdę estetycznie i wyjątkowo. Kluczem jest odpowiedni dobór butelki – jeżeli zależy na tym, by całość wywoływała efekt WOW, niech efekt ten zostanie wywołany przez butelkę. Jej kolor, kształt czy spora grubość szkła sprawią, że całość może wyglądać świetnie bez zbędnych dodatków. Aby całość był spójna, warto zdecydować się również na efektowny korek.

Idealną opcją na dekorowanie butelek jest również przygotowanie klimatycznych etykiet. Tutaj warto wesprzeć się umiejętnościami osób, które znają się na grafice, chociaż w internecie prosto będzie znaleźć wiele naprawdę znakomitych wzorków. To również tutaj warto umieścić wiele informacji o nalewce, od tego, z czego została wykonana, po rok czy nawet informacje o samym autorze. W tym przypadku warto stawiać na klimat rzemieślniczy, związane z nim będą np. litery podobne do tych pisanych ręcznie. Dobrze przygotowana etykieta to prawdziwa ozdoba nalewki.

Możemy również zdecydować się na bileciki, które zawieszone będą na butelce, w tym przypadku powinny być one jednak spójne z etykietami.

Dodatkowo, jeżeli butelka ma mieć bardzo klasyczny wygląd, warto postawić na jej zalakowanie. Czerwony lak będzie idealnie podkreślał jej rzemieślniczy charakter, a dodatkowo pozytywnie wpływie na szczelność samej butelki. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że lak bardzo kruszy się podczas jego zdejmowania, przez co butelka po tym nie będzie już tak estetyczna.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.