Aparatura do bimbru – jak ją kupić i na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na produkcję bimbru. To jednak niekoniecznie metoda na tani alkohol, a na domowy produkt wysokiej klasy, którym często szczycimy się w gronie naszych znajomych, czy na licznych weselach. Nie może dziwić, że aparatura do produkcji bimbru jest na rynku coraz częściej poszukiwana.

Profesjonalna aparatura do bimbru

Kluczem jest wybór sprzętu profesjonalnego. Przede wszystkim, warto stawić na sprawdzone sklepy specjalistyczne, które handlują sprzętem i składnikami do produkcji alkoholu. To właśnie tam trafimy na sprzęt wysokiej jakości. Pamiętajmy również, że jakość kosztuje, stąd powinniśmy zakładać, że niekoniecznie będzie to sprzęt tani, a najprzyjemniej tak tani, jak na niektórych internetowych aukcjach. Zapewni nam on jednak nie tylko wysoką funkcjonalność, ale również długoletnią trwałość.

Aparatura do bimbru, jaka najlepsza?

Przede wszystkim, aparatura do bimbru powinna być dostosowana do naszych wymagań. Nie każdy będzie potrzebował urządzeń zaawansowanych, bezobsługowych czy takich, które będą oferowały kegi o pojemności do 100 l, dlatego warto kupić nawet rozwiązania na garnkach, mniej zaawansowane, jeżeli tylko takich właśnie potrzebujemy, jednak pamiętajmy, trzeba, by były one dobrej jakości i od sprawdzonych producentów lub ze sprawdzonych sklepów.

Jeżeli będziemy skupiać się albo na nalewkach, albo na zastawach owocowych, warto wybrać nawet prosty destylator typu pot still.

Kupując destylator, możemy zdecydować się na taki, który postawiony jest na szybkowarach (pojemność do około 15 l), na garnkach (do około 35 l) lub na kegach (do około 100 l). Wszystko zależy od tego, jak dużo alkoholu chcemy produkować.

Jeżeli nie planujemy dużej destylacji, często nie ma co inwestować w destylator na kegu. Do tego, warto pamiętać, że szybkowar czy garnek można wykorzystać do innych celów, jak np. warzenie piwa, gdzie duży garnek na pewno będzie potrzebny do zagotowania brzeczki.

Jeżeli liczymy na prostą, ale i profesjonalną destylację, warto wybrać destylator na kegu, który nie tylko jest trwały i najbardziej zaawansowany technicznie, ale również umożliwia zamontowanie  grzałki elektrycznej, dzięki czemu cały proces destylacji jest nawet nie tylko bardzo prosty, co również niemal bezobsługowy. Jest to również idealna opcja dla osób początkujących.

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia kolumna rektyfikacyjna. Bardzo ważna jest jej wysokość, która powinna wynosić, w najlepszym wypadku, około 140 cm. Niestety, wszystko zależy tutaj od tego, jak wygląda nasz destylator i jak wysokie jest pomieszczenie, w którym jest ustawiony. Może się bowiem okazać, że ze względu na ustawienie destylatora na taborecie gazowym, do tego po doliczeniu wysokości garnka, kolumna o wysokości 140 cm może się nie zmieścić. Pamiętajmy jednak, że niższa kolumny, do 100 cm, również będą odpowiednio się sprawdzały.

Następnie warto zdecydować się na zakup katalizatora, oraz odpowiedniego wypełniania do kolumny. W tym drugim przypadku idealnym wyborem okażą się sprężynki pryzmatyczne.

Na koniec pozostaje nam zakup odpowiedniej głowicy - „z zimnymi palcami”, albo typu Nixona Stonea. Pierwsza głowica jest prosta i niemal bezobsługowa, jednak nie zapewni nam wysokiej jakości destylatu, druga natomiast jest bardziej zaawansowana i wymagająca naszej uwagi, ale gwarantująca najwyższą jakość destylatu.

Gdzie kupić aparaturę do produkcji bimbru?

Idealnym wyborem są profesjonalne sklepy, takie jak Alembik, gdzie czeka na nas sprawdzony sprzęt wysokiej jakości. Często oferowane są nam destylatory z Allegro, czy innych, czasem niepewnych źródeł. Często są one naprawdę tanie, a sprzedający deklaruje, że towar, który oferuje, jest naprawdę wysokiej jakości, jednak to często kłamstwo. Tani sprzęt do produkcji bimbru często jest wykonany z materiałów niskiej jakości, lub będziemy mieli z nim problemy innego typu – nie będziemy mogli rozkręcić głowicy czy będzie brakować nam kranu w kegu. To problemy, które dotyczą sprzętu z niesprawdzonych źródeł, dlatego zalecamy, by destylatory kupować w sklepach profesjonalnych, sprzedających sprzęt i składniki do produkcji alkoholu, gdzie będziemy mogli liczyć też na wsparcie sprzedającego, który doradzi nam idealny destylator dla nas, który będzie dopasowany do naszych realnych potrzeb, ale i dostępnego budżetu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.