Filtracja bimbru

​Proces oczyszczania, czyli filtracji wytworzonego alkoholu przeprowadza się najczęściej przy pomocy aktywnego węgla. Pozwala na trwałe usunięcie z destylatów  niepożądanych zapachów, przez co jakość destylatu ulega znacznej poprawie. Najkorzystniej przeprowadzić proces oczyszczania, przy alkoholach nieprzekraczających 45% mocy – im wyższa zawartość alkoholu, tym trudniej oddzielić od niego zanieczyszczenia. Jak stosować aktywny węgiel?

Działanie węgla aktywnego

            Węgiel jest substancją mającą długą historię jako medium wykorzystywane do absorbcji, czyli wchłaniania zanieczyszczeń i prawdopodobnie jest najsilniejszym pochłaniaczem znanym człowiekowi. Zatrzymuje on zanieczyszczenia i związki chemiczne. Filtry z węglem aktywnym, które są wykorzystywane w zastosowaniach domowych, zazwyczaj zawierają granulowany węgiel aktywny lub sproszkowane bloki węgla aktywnego. Pomimo tego, iż oba są efektywne, bloki węgla aktywnego mają większy współczynnik usuwania zanieczyszczeń z wody. Dwa najistotniejsze fakty wpływające na  efektywność węgla aktywnego to jego ilość w urządzeniu filtrującym, a także czas, jaki filtrowane medium spędza w kontakcie z węglem. Im więcej węgla tym lepiej. Podobnie im mniejszy jest przepływ płynu przez filtr, tym więcej czasu zanieczyszczenia będą miały kontakt z węglem, a dzięki temu ich absorpcja będzie bardziej skuteczna. Wielkość cząstek także wpływa na współczynnik usuwania zanieczyszczeń.

Dwa podstawowe sposoby

            Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby przed pierwszym użyciem aktywnego węgla przelać go wrzącą wodą. Wtedy to węgiel uaktywnia się na skutek procesu odgazowania. Przed każdym kolejnym użyciem należy przelać węgiel gorącą wodą, ponieważ w innym wypadku może on wchłaniać cały destylat.

Pierwszy ze sposobów polega na wsypaniu odpowiedniej ilości węgla aktywnego do słoika
z płynem, który chcemy oczyścić i pozostawić na kilka dni często mieszając. Na koniec musimy całość przefiltrować przy pomocy sączków filtracyjnych by oddzielić płyn od węgla.

Drugim ze sposobów jest użycie różnego rodzaju szklanych lub stalowych rur, przygotowanych specjalnie do filtracji destylatów.

Sprawdź koniecznie:
węgiel aktywny

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.