Brewkit – co to jest i jak przygotować z niego piwo?

​Brewkit to idealny pomysł, jeżeli zaczynamy swoją przygodę z piwowarstwem. Oglądając proces warzenia piwa, wydaje się on trudny, skomplikowany, a jego finalne efekty mocno niepewne? W takim wypadku brewkit – przynajmniej na początek swojej piwowarskiej przygody – będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Brewkit – co to jest?

Brewkit to swego rodzaju gotowy produkt, jest to ekstrakt słodowy, które jest już jednocześnie nachmielony. Powstaje on po filtracji zacieru, jest gładki, składa się głównie z wody, słodu oraz chmielu, jednak mogą w nim zostać dodane również inne dodatki, jednak najczęściej w niewielkich ilościach – związane jest to z konkretnym produktem, ale też stylem piwa, który chcemy warzyć.

Brewkity sprzedawane są najczęściej w dwóch wersjach – z cukrem lub bez niego. Pierwsza z nich będzie idealnie nadawała się dla osób naprawdę początkujących.

Dodatkowo, brewkit pozwoli nam uwarzyć nie tylko tak podstawowe style piwne, jak lager czy pils, ale sprawdzi się on również w piwach ciemnych, jak stout, czy nawet bardziej nachmielonych, jak APA. Dla osób początkujący rekomendujemy jednak na początek wybór brewkitów umożliwiających uwarzenie pilsa lub lagera – to idealny początek w piwowarskiej przygodzie.

Piwo z brewkitu – co będzie nam potrzebne?

Oczywiście, warząc piwo z brewkitu, również potrzebne są dodatkowe akcesoria, do których na pewno należy duży garnek (idealnie sprawdzają się emaliowa, są one relatywnie tanie i dobrze dostępne), nie może zabraknąć również odpowiedniej wielkości fermentora, często nie mniejszego, niż o pojemności 25 litrów.

Oczywiście, gdy będziemy chcieli piwo butelkować, potrzebne będą same butelki, kapsle i kapslownica. Dodatkowo warto wyposażyć się w areometr, cukromierz i odpowiedni termometr, które również będą pomocne podczas warzenia piwa z brewkitu.

Co trzeba wiedzieć o brewkicie i warzeniu z niego piwa?

Na samym początku warto pamiętać, że warzenie piwa z brewkitu jest bardzo proste. Z racji tego, że są to produkty oferowane osobom początkującym, powinniśmy jako ich użytkownicy zawsze trzymać się dołączonej instrukcji, wszystkich przedstawionych tam działań, ale również proporcji. To gwarancja tego, że piwo będzie naprawdę udane.

Gdy wykorzystujemy puszki z brewkitem, musimy wykorzystać ją całą – w innym przypadku, gdy zawartość będzie się dzielić na mniejsze porcje, w praktyce będą one zaburzone, gdyż zawartość brewkitu skalda się m.in. ze słodu i chmielu, a ten ostatni będzie znajdował się zazwyczaj u góry puszki, stąd jego równomierne podzielenie będzie trudne, o ile nie niemożliwe.

W wielu przypadkach okazuje się, że finalnie piwo z brewkitu jest dla nas zbyt mało nachmielone lub zrobiliśmy już kilka takich piw, i chcemy coś w nich zmienić. W takim przypadku idealnym pomysłem na początek będzie zwiększenie ilości chmielu, która zostanie użyta podczas chmielenia. Warto jednak pamiętać, by z nim nie przesadzać, a dodatkowo, by odpowiednio dobrać chmiel do tego, który już i tak wykorzystywany jest w brewkicie.

Należy też pamiętać, że poszczególne rodzaje chmieli będą pasować do poszczególnych stylów piwa. Można oczywiście eksperymentować, jednak w przypadku osób początlkujących, warto stawiać na klasykę i dopasowanie chmielu do gatunku zgodnie ze sztuką. Piwo pszeniczne nachmielone amerykańskimi chmielami to nie coś, od czego powinniśmy zaczynać swoją piwowarską przygodę.

Kiedy można spożyć piwo z brewkitu?

Gdy skończy się fermentacja, a trunek finalnie trafi do naszych butelek, najlepiej warto, by spędził w nich jeszcze jakiś czas, najczęściej od 2 do 3 miesięcy - zdaniem specjalistów, wtedy będzie on smakował zdecydowanie najlepiej.

Gdzie kupić brewkit?

Jeżeli chcemy zakupić brewkit, najlepiej poszukiwać go w sklepach specjalistycznych. Tam będzie czekać na nas na pewno produkt profesjonalny, sprawdzony i naprawdę wysokiej jakości. Dodatkowo obsługa pomoże nam wybrać odpowiedni brewkit, jeżeli tylko będziemy mieli z tym problem, a dodatkowo podpowie, jaki sprzęt będzie nam potrzebny, by wykonać dane piwo. Często wszystko, poza garnkiem, będziemy mogli zakupić na miejscu, a sprzęt czasem można nawet wypożyczać!

Dodatkowo obsługa będzie mogła podsunąć nam rady odnośnie wykonania piwa z danego brewkitu – jeżeli finalnie piwo z niego jest np. trochę zbyt mało nachmielone, obsługa nie dość, że może nas o tym poinformować, ale również może zaproponować odpowiedni chmiel, który po dodaniu do piwa, będzie zaskakiwał nas naprawdę doskonałym smakiem.

Brewkity, ale również akcesoria do warzenia piwa, można zakupić w sklepach stacjonarnych Alembik, ale również w sklepie Alembik.eu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.