Nalewka z mniszka lekarskiego

Mniszek pospolity (znany również jako mniszek lekarski) jest bogatym źródłem minerałów i witamin. Dlatego wykorzystuje się go do produkcji win, syropów i... nalewek. Nalewka z mniszka lekarskiego to wspaniały napój, którym można się delektować w chłodne jesienne lub zimowe wieczory, a także jako napój regenerujący organizm. Jakie są jedne z najlepszych przepisów na wykonanie tej popularnej nalewki? Sprawdź ten artykuły o nalewkach, aby uzyskać jeszcze więcej inspiracji i wskazówek.

Nalewka z kwiatów mniszka

Mniszek lekarski jest rośliną, która ma wiele zalet leczniczych, takich jak właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Starsze pokolenie nadal stosuje lek z mniszka lekarskiego, którym jest nalewka. Nalewka z mlecza, podobnie jak wino z mniszka, ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Jest to najprostsza nalewka, którą można zrobić w domu.

Nalewka z korzenia mniszka lekarskiego 

Potrzebne będą: 

  • 300 g korzeni mniszka lekarskiego
  • Woda źródlana
  • 2 /  3 cytryny
  • 1 kg cukru
  • Spirytus 1 l

Przygotowanie nalewki z mniszka jest łatwe i nie wymaga specjalistycznego sprzętu (jak to ma miejsce przy robieniu wina z różnych rodzajów owoców). Przepis na nalewkę jest prosty, smaczny i zdrowy. Zabieraj się do pracy! 

Sposób przygotowania:

Korzenie mniszka lekarskiego można zagotować w wodzie na dwa litry. Do mieszanki dodać trzy plasterki cytryny oraz kilogram cukru. Gotować na małym ogniu przez około godzinę. Odcedzić i ostudzić całość. Mieszankę z nalewką pozostawić do odstania na 2 tygodnie. Nalewkę należy przechowywać w butelce. Po upływie około 6 miesiącu właściwości lecznicze nalewki będą w pełni rozwinięte.

Nalewka z mniszka lekarskiego - na co pomaga? 

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, jeśli zamierzasz rozpocząć dietę. Utrata wagi jest wspomagana przez nalewkę z mniszka lekarskiego! Herbatę z mniszka możesz pić z umiarem, ale pomoże Ci ona w odchudzaniu. Inne alkohole, takie jak wina z mniszka, również wykazują właściwości lecznicze i prozdrowotne mniszka. Do zrobienia wina z płatków kwiatów mniszka można użyć drożdży winiarskich, a do wina z korzenia mniszka można dodać przegotowane białe wino. Te przepisy na wino są bardzo łatwe do wykonania, ale będziesz potrzebował balonu fermentacyjnego. 

Podsumowanie właściwości i nalewki z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski i nalewka z kwiatów mniszka są tak samo słodkie, jak na przykład nalewka z majeranku, ale zawierają więcej składników odżywczych i leczniczych. Pomaga oczyścić organizm, wspiera pracę wątroby, leczy problemy z gardłem lub jamą ustną. Jest zarówno przyjemna, jak i pożyteczna. Nalewka z mlecza ma również wysoką zawartość wapnia, krzemu, magnezu oraz witamin B i C. Znajdują się one w największym stężeniu w korzeniach, liściach i wreszcie w kwiatach. To właśnie w kwiatach znajduje się najwięcej olejku eterycznego. Podczas stosowania nalewki z mniszka lekarskiego zwiększa się ilość wydzielanych soków trawiennych oraz ilość... produkowanego moczu. Nie musi to jednak oznaczać, że jest ona moczopędna. Nalewka z mniszka lekarskiego wpływa pozytywnie na układ odpornościowy. Obniża poziom glukozy we krwi oraz przyspiesza gojenie i regenerację ran.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.