Flaszka w stylu retro. Czy lak do butelek jeszcze ma sens?

​Lak to jeno z takich słów, które niemal już wyszły z użycia. Niegdyś używanie laku do zabezpieczenia korespondencji czy butelek z trunkami było powszechną praktyką. Lakowanych pieczęci nie używa się w ogóle, zaś lak do butelek został czymś dla pasjonatów. A może warto do niego wrócić?

Lak jest materiałem zaliczanym do termoplastycznych, co oznacza, że pod wpływem temperatury zmienia swoją konsystencję i pozwala się kształtować, natomiast po schłodzeniu jego nowa forma jest utrwalana. Działa więc na nieco podobnej zasadzie, jak naturalny wosk. Lak wykonuje się poprzez zmieszanie żywicy, olejów i terpentyny. Ważne jest, by temperatura topnienia była niska – do lakowania nie używa się urządzęń emitujących wysoką temperaturę. Dobre wykonany lak powinien dać się podgrzać na przykład przy użyciu zwykłej świeczki.

Do czego wykorzystuje się lak w produkcji trunków?

Lakowanie butelek z alkoholami to jedna z najstarszych technik zamykania i zabezpieczania flaszek z drogocennym trunkiem Obecnie w produkcji przemysłowej stosowane są zupełnie inne zabezpieczenia: dysponujemy wyjątkowo szczelnymi plastikowymi lub metalowymi nakrętkami, kapslami, a także folia, która pozwala zabezpieczyć korek w butelce wina. Lakowanie butelek jest wiec stosowane przede wszystkim przez tych, którzy zajmują się domowym wyrobem alkoholi. Jeśli produkujesz swoje trunki, na przykład domowe wino, lakowanie butelek może być dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem. Nie tylko skutecznie zabezpieczysz swój trunek, ale też nadasz mu niepowtarzalny wygląd w stylu retro.

Jak zalakować butelkę z alkoholem?

Przede wszystkim trzeba kupić dobrej jakości lak. Bez trudu znajdziemy go w sklepach internetowych z akcesoriami do domowej produkcji alkoholi. Warto pamiętać, że gorący lak może poparzyć, dlatego należy obchodzić się z nim stronie i stopniowo go podgrzewać – rozgrzany zbyt mocno może się nawet zapalić! Do lakowania warto przeznaczyć odrębne naczynie, na przykład garnek. Należy pamiętać, że bardzo trudno jest usunąć lak z powierzchni, dlatego też do całego procesu warto założyć ubranie ochronne, a blat odpowiednio zabezpieczyć.

Najlepiej jest podgrzewać lak bardzo powoli, w drugim naczyniu wypełnionym wodą – można użyć specjalnego garnka do podlewania mleka, do którego wlewamy wodę, tworzącą zabezpieczającą warstwę pod dnem. W czasie podgrzewania lak należy ostrożnie mieszać – najlepiej nadaje się do tego drewniana wyżka lub łopatka. Gdy lak ma już postać gęstej, lejącej się substancji, możemy przystąpić do lakowania butelek.

Butelka do lakowania musi być dobrze przygotowana. Zakorkowana tak, by korek nie wystawał, a szyjka musi być czysta, sucha i odtłuszczona. Szyjkę butelki zanurzamy w płynnym laku na głębokość około czterech centymetrów. Jeśli warstwa laku jest za mała, możemy to powtórzyć.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.