Jak wybrać dobre wino?

​Wybór dobrego wina w restauracji może wydawać nam się dość prosty. Najczęściej zwykle menu to maksymalnie kilkanaście-kilkadziesiąt etykiet. Tak samo w winnicy z pomocą winiarza też nie powinny nieść wielu trudności. Trudności pojawiają się, gdy odwiedzi się sklep z winem, gdzie wybiera się spośród kilkuset butelek. Roczniki, szczepy, czy różne rodzaje beczki mogą stanowić wyzwanie.

Wskazówki podczas wyboru dobrego wina

Jeśli ma się dostęp do lokalnych sklepów z winami, warto, jest zacząć właśnie od nich. W przeciwieństwie do różnych supermarketów i masowych sprzedawców detalicznych. Prowadzą oni sprzedaż nie tylko wina. Sklepy specjalistyczne mogą skupić się na jednej konkretnej gałęzi. Wino jest ich specjalnością. Kupujący zwracają szczególną uwagę na to, czy jest dobre wino. Najczęściej sklepy wybierają spośród win, które są ich pasją. Sklepy z winami i winiarnie oferują degustacje ze specjalistą lub producentem. Dzięki temu wybranie dobrego wina jest o wiele łatwiejsze. Można również poszerzyć swoją wiedzę na temat wina i wziąć udział w zajęciach z edukacji. W takich miejscach istnieje możliwość pod profesjonalnym okiem rozwijać swoją pasję winiarską. Wiedza z pewnością zaowocuje w przyszłości przy wyborze właściwych etykiet. Jeśli jednak zdamy się na siebie, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów.

Zamknięcie butelki wina jest bardzo ważnym aspektem w produkcji wina. Szczególnie ma to znaczenie zwłaszcza przy winach długo dojrzewających i kolekcjonerskich. Wybór dobrego wina dokonuje się pomiędzy kwestią wizualną i kosztowną. Ewentualnie bezpieczeństwa wkładu.

Ludzie, wybierając wina, najczęściej postępują w ten sam sposób. Widzą ładną etykietę i zanim rzucą okiem na resztę butelek, wino jest już w wózku. Ładne, kolorowe zdjęcia na etykiecie nie oznaczają, że wino będzie smakować dobrze. W takich sytuacjach należy sprawdzić opis na odwrocie. Najczęściej tylna etykieta oferuje bogactwo informacji, które pomogą dopasować wina do lubianych profili smakowych. Dobre wina półsłodkie lub słodkie nie zawsze będą takie same. Sprawdzenie źródłem informacji na temat pochodzenia oraz importera wina mogą znaczeni pomóc w wyborze. Większość dystrybutorów i importerów ma swój określony styl przy wyborze dobrego wina. Taki styl może pod pasować, zapewnić łatwość i swobodę w późniejszym wyborze.

Dobre wina wytrawne, czy słodkie?

Jedni wolą dobre wina wytrawne, natomiast inni słodkie. W tym przypadku wchodzą w grę własne preferencje. Należy pamiętać fakt, że cukier jest wzmacniaczem smaku. Podobnie jak glutaminian sodu czy alkohol. W związku z tym niektóre dobre wina słodkie mogą się wydawać pełniejsze, niż są w rzeczywistości. W praktyce wina słodkie często bywają słabiej zbudowane niż dobre wina wytrawne.

Jakie wina na prezent? Dobre wino słodkie, powinno być przede wszystkim znane, niedosładzane sztucznie i najlepiej rozpoznawalne. W przypadku dobrego wina wytrawnego to najlepiej, jeśli będzie łatwiejsze w odbiorze. Szczególnie o niskiej kwasowości, o wyraźnej przewadze nut owocowych nad mineralnymi lub tanicznymi.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.