Prasy do owoców

Uzyskanie soku z owoców wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Jest najbardziej pracochłonnym zadaniem w całym procesie wytwarzania wina, szczególnie jeśli robimy go więcej niż kilka litrów. Prasa do soków jest jednym z narzędzi, poza sokownikiem
oraz sokowirówką, dzięki którym można uzyskać sok z owoców.

Jak to działa?

            Prasa do owoców działa w bardzo prosty sposób. Pod wpływem kompresji z owoców wycieka sok. Przed przystąpieniem do wyciskania należy owoce rozdrobnić lub w przypadku wyrabiania wina z ciemnych owoców poddać je wcześniejszej fermentacji w miazdze. Dzięki fermentacji ciemnych owoców ich kolor przejdzie do soku i uzyskamy w konsekwencji wino w pięknym, ciemnym kolorze.

            Przefermentowane, rozdrobnione owoce umieszczamy w worku lub w starej pielusze, który wrzucamy do prasy i następnie tłoczymy sok. Wyciskanie powinno trwać dłużej niż
1,5 – 2 h.

            Do prasy nie wolno wkładać owoców twardych, tj. świeże jabłka, gruszki, czy owoców posiadających dużo pestek – mogą one uszkodzić prasę.

            Prasy do wyciskania owoców są bardzo proste w obsłudze, łatwo je się czyści, jednak są kosztowne. Jest to jednak wydatek jednorazowy, a prasa posłuży długie lata. Cena prasy waha się od 150 do 250 zł.

            Prasy do owoców mogą mieć różną pojemność. Prasa składa się z kosza wewnętrznego i zewnętrznego oraz z tłoka. Elementy te powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. W każdej prasie kosze znajdują się na metalowej, wytrzymałej podstawie
i posiadają metalowy otwór, przez który wycieka wyciskany sok. Prasy mogą mieć różne pojemności: np. 1,7 L, 2,6 L, 5,2L kosz zewnętrzny.

            Jeśli jesteśmy miłośnikami domowych wyrobów alkoholi, w tym win warto zainwestować w prasę do wyciskania owoców. Znacznie ułatwi ona nam etap przygotowania wina, jakim jest wyciskanie soku. Kiedyś robiło się to gołymi stopami w dużych drewnianych beczkach – można i spróbować takiej metody. Jednak w domowym zaciszu praktyczniejszym rozwiązaniem będzie zakup prasy.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 806 978 547

E-mail: kontakt@portopraga.pl

Zawsze chciałeś spróbować samemu zrobić wino, liker albo cydr? Na nasze stronie znajdziesz porady dotyczące zarówno przygotowania alkoholu jak i akcesorii niezbędnych do jego wykonania.